Brezilya’da felaket! Hükümet korkunç bilançoyu açıkladı

Brezilya’da 1 Mayıs’ta Rio Grande do Sul eyaletini vuran sel felaketinde bilanço artıyor. Brezilya hükümeti, felaket nedeniyle hayatını kaybedenlerin güncel sayısını açıkladı.

ÖLÜ SAYISI 75’E YÜKSELDİ

Hükümetten yapılan açıklamada, şiddetli yağışların yol açtığı selde hayatını kaybedenlerin sayısı 75’e yükseldi. Yetkililer, 103 kişiden hala haber alınamadığını belirterek, can kaybının artabileceği uyarısında bulundu.

EN 23 BİN KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Sel nedeniyle en az 23 bin kişinin evlerinden tahliye edildiği eyalette, sokaklar sular altında kaldı, yollar hasar gördü ve köprüler yıkıldı.

Seller birçok şehirde yolları ve köprüleri tahrip ederken, toprak kaymalarını tetikledi ve küçük bir hidroelektrik santralindeki bir barajın kısmen çökmesini neden oldu.

Rio Grande do Sul eyaletinin başkenti Porto Alegre’deki Guaiba Gölü’ndeki su seviyesi iki metreden fazla yükselerek kayıtlardaki en yüksek su seviyesine ulaştı.

Porto Alegre’deki havalimanında ise geçtiğimiz cuma gününden bu yana tüm uçuşlar askıya alındı.

FELAKET DURUMU İLAN EDİLMİŞTİ

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, “felaket durumu” ilan edilen eyalette selden etkilenen bölgeleri bugün havadan incelemişti. Vali Leite ile bir araya geldi. Lula, “Valiye ve bakanlarıma federal hükümetin her türlü çabayı göstereceğini söyledim. Bunun büyük bir özenle üstesinden geleceğiz” ifadelerini kullanmıştı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x