Bilim insanları Einstein gibi düşünebilen ve konuşabilen bir yapay zeka yaratıyor

Fütürolog Doç. Dr. Marianna Todorova şöyle yorumladı: “Newton’u da dahil ettiler çünkü ikisi arasında bir iç diyalog yaratmaya çalıştılar ve Newton, Einstein’ın entelektüel ‘tartışma ortağı’ydı. Yapay zekada bilinçli bir iç diyaloğu yeniden yaratmaktan hâlâ çok uzaklar.”

Fütürist, yapay zeka eğitilirken araştırmacıların ona yerçekimi kuvvetinin nasıl çalıştığını sorduğunu ve bunun teoriyi çok iyi bir şekilde yeniden yapılandırdığını, ancak sadece bildiklerimizi yeniden ürettiğini söyledi. Ürünün başarısı konusunda şüpheci olduğunu paylaştı. “Bu tür üretken modeller nedensel düşünmede, adımları oluşturmada, bir konuşmayı hatırlamada çok iyidir, ancak bir yapay zekaya bilginin öğretilmesi, onun bu düşünme üzerine inşa edileceği ve akışı ve dehayı koruyacağı anlamına gelmez.

Bu fikir sınır noktasıdır” dedi Doçent Todorova. Yapay zeka, kendi ifadesiyle, yalnızca mevcut bilgiyi işleyebilmesi ve yenilerini icat edememesi anlamında “ölüdür”: “Yani, bu ustaca bilgi kombinasyonunu veya tamamen çılgın hipotezleri daha sonra kanıtlayacak hale getiremez. Ancak yine de proje ilginç ve zorlu” dedi uzman.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x